აუდიტორულმა და საკონსულტაციო კომპანია AGIC-მა ჩაატარა ხილის წარმოების ინდუსტრიის კვლევა საქართველოში, რომელიც დაფუძნებულია 2023 წლის ფინანსურ მონაცემებზე. კვლევა მიმოიხილავს მესამე ზომითი კატეგორიის კომპანიების ფინანსურ ანგარიშგებებს და მიზნად ისახავს დარგის ფინანსური მდგომარეობისა და ძირითადი ტენდენციების გამოვლენას.
კვლევაში გაანალიზებულია კომპანიების შემოსავლების, აქტივებისა და მოგების მაჩვენებლები, ასევე ბაზრის ძირითადი მოთამაშეები. შედეგად, დადგინდა დარგის საშუალო ფინანსური კოეფიციენტები, რაც ქმნის ინდუსტრიის ტიპურ მაჩვენებლებს და კომპანიებს საშუალებას აძლევს შეაფასონ საკუთარი პოზიციები ბაზარზე.
კვლევამ ასევე გამოავლინა ხილის წარმოებისა და ექსპორტ-იმპორტის დინამიკა, ბაზრის ლიდერი კომპანიები და მათი ეფექტიანობის მაჩვენებლები. ფინანსური მონაცემების ანალიზის შედეგად, განისაზღვრა სექტორის საშუალო მომგებიანობის, ლიკვიდურობისა და გადახდისუნარიანობის კოეფიციენტები.
დეტალური ინფორმაციისთვის გაეცანით სრულ კვლევას ბმულზე: